Raketistest üldiselt

Сайт: Tallinna Tehnikakõrgkooli Moodle
Курс: Tehnoloogia II (EHE019) - A. Alt
Книга: Raketistest üldiselt
Напечатано:: Külaliskasutaja
Дата: воскресенье, 19 мая 2024, 07:24

Описание

Materjal on kaitstud Creative Commonsi litsentsiga: BY-NC-SA.

Raamatus on ülevaade raketise tüüpidest ja raketise ettevalmistusest.

Raketise tüübid.

Raamatus on kasutatud kursuse koostaja fotosid, juhul kui foto all ei ole märgitud teisiti.

Sõltuvalt valmistusmeetodist, jagatakse raketisi:

  • Inventaarsed raketised - tehases valmistatud detailidest komplekteeritud raketised.
  • Platsil valmistatavad raketised - valdavalt prussist, lauast, vineerist objektil valmistatud raketis
  • Kombineeritud raketis - kahe ülalnimetatu kombinatsioon. See on levinumaid lahendusi ehitusplatsil.

Raketisi jagatakse ehitatava konstruktsiooni järgi:

  • Posti raketis - raketis on mõeldud posti ehituseks
  • Seina raketis - raketis on mõeldud seina ehituseks
  • Lae raketis - raketis on mõeldud lae ehituseks.

Eelpool nimetatud raketise tüübid on peamised, lisaks neile on spetsiaalselt konstruktsioonitüübile välja töötatud raketised, näiteks tuulegeneraatorite betoonosa raketis (Foto 1)

Tuulgeneraatori betoonosa spetsiaalraketis Foto 1.

Suuremate ja keerukamate ehituste puhul on üldjuhul välja töötatud unikaalne raketis, arvestades ehitise eripära ja võimalikke piiravaid tingimusi (Puurmani sild Foto 0).

Puurmani sild Foto 0 Peri AS

Raketist jagatakse raketise materjali järgi:

  • Laudraketis - raketis on ehitatud puidust (Foto 2)
  • Terasraketis - raketis on ehitatud terasest (Foto 1)
  • Kombineeritud raketis - raketise ehitusel on kasutatud puitu, terast, plastikut vms
  • "Papist" raketis - postide vauvorm spetsiaalsest papist, mis on ühtlasi valmis posti ehitusaegne kaitse

egiptus Foto 2 Ühepoolne raketis Foto 3

Raketist jagatakse tööpõhimõtte järgi:

  • Ühepoolne raketis - raketist toestatakse ühelt poolt (Foto 3), toestuseks ei kasutata läbi betooni tõmbe. Reeglina on raketise tüüp kasutusel madalate konsruktsioonide puhul, nagu näiteks vundamenditaldmikud ja rostvärgid.
  • Kahepoolne ehk tavaraketis - värske betooni koormuse vastu võtmiseks on kaks vastaspoolel asuvat raketise kilpi omavahel ühendatud tõmbide abil.

Tavaline seinaraketis (Foto 4) on hea näide kahepoolsest raketisest, kus kaks raketise kilpi on omavahel ühendatud tõmbiga.

seina raketis Foto 4

Raketise montaaži ja demontaaži kompleksuse järgi liigitatakse raketisi:

  • Lahtivõetav raketis - raketis võetakse demontaažil ja teisaldamisel võimalikult väikesteks osadeks
  • Suurelement raketised - raketis demonteeritakse ja teisaldatakse osaliselt komplekteerituna
  • Veereraketis - terve raketise sektsioon tõmbub demontaažil kokku ja liigub edasi, enimlevinud lahendus tunnelite ehitusel
  • Roniraketis- terve raketise sektsioon liigub korraga mööda vertikaali, enimlevinud lahendus sillasammaste ehitusel ja muudel lihtsa geomeetriaga kõrgetel konstruktsioonidel.

Inventaarseid raketisi võib jagada komplekteerituse alusel:

  • üksikdetailidest (Foto 5)
  • moodulitest (Foto 6)

Üksikdetailidest raketis Foto 5 Foto 6Moodulraketis

.

Üksikdetailidest inventaarne raketis on kasutusel, kui valminud konstruktsiooni pinna kvaliteedile on kõrged nõudmised ja valminu pinda soovitakse eksponeerida. Moodulitest raketised on kasutusel, kui valminud konstruktsiooni pinnale ei esiatata kõrgeid kvalitatiivseid nõudmisi, üldjuhul on valminud pinnad hiljem viimistletavad.

Kasutatava raketise süsteemi osas tuleb langetada valik lähtuvalt konstruktsiooni pinnale esitatud kvaliteedinõuetest.

Tihti tehakse raketise süsteemi valikus viga. Kasutades vähem kvaliteetset tulemust andvat raketise süsteemi, loodetatakse saada kõrgkvaliteetne tulemus. Selline lähenemine ei anna soovitud lõpptulemust. Fotol 7 on näha puhaspind konstruktsioon, kus on kasutataud pinnakvaliteedi nõuetele mitte vastavat raketist. Fotol 7 on näha horsontaalsed varu avade read tõmbidele, mis puhasvalu pindade puhul ei ole esteetiliselt sobilik. Lisaks on valminu pinnal häirivad vertikaalsed vuugid, mis on peaaegu kogu ulatuses värvimuutusega ja ebaühtlase betoonistruktuuriga - tegemist on hõrevaluga.

Ebasobiv raketis Foto 7

Tööle asumisel on oluline eelnevalt töövõtja ja tellija vahel leppida kokku üheselt mõistetavad valminud tööde kvaliteedi kriteeriumid.

Raketise tööde ettevalmistus

Raketise ettevalmistus

Betoonitöödel jagunevad tööjõu kulu osakaalud väga erinevalt. See on oluline tegur, millele peab tähelepanu pöörama tööde planeerimisel. Järgnev skeem ja loetelu näitavad, kuidas jagunevad kulud 300 millimeetri paksuse betoonseina rajamisel, suurt osakaalu omab raketise rajamise maksumus:

tööjõu osakaalAllikas: Peri AS

  • Betoon 21,8%
  • Betoneerimisele kuluv tööjõud 7,8%
  • Armatuur 9,0%
  • Armeerimisele kuluv tööjõud 8,7%
  • Raketised ja tarvikud 6,0%
  • Rakestamisele kuluv tööjõud 46,7% Allikas:Peri

Loendis on suurim osakaal raketisetöödel. Seetõttu on oluline pöörata tähelepanu raketise tööde korraldusele ja raketise tüübi valikule.

Raketise tööde ettevalmistus algab töömaa ettevalmistusega. Ettevalmistuse käigus luuakse piisavad tingimused raketiste laadimiseks, ladustamiseks ja komplekteerimiseks. Vajadusel luuakse spetsiaalne tasane tööala (Foto 1)

Foto 1 Tööpind

Raketise tööde ettevalmistusel on oluline varustada töökoht tööriistadega.

Peamised tööriistad:

  • Elektriline ketassaag - puidu ja vineeri saagimiseks
  • Erineva massiga haamrid - raketise detailide montaažiks, demontaažiks
  • Montaažikangid - raketise paigalduse abivahend
  • Hari - töökoha puhastuseks
  • Õli prits - raketise määrde peale kandmise vahend
  • Petkel (kaabits) - raketise puhastusvahend, mida saab kasutada ka jää eemaldamiseks
  • Akutrell - tööriist puurimiseks ja kruvide paigalduseks
  • Elektritrell - tööriist puurimiseks ja piikimiseks
  • Erinevad mõõte- ja märkevahendid (mõõdulint, vesilood, märkenöör, müürinöör)

Sõltuvalt kasutatavast raketise tüübist on vajalikud spetsiaalsed tööriistad. Infot spetsiaalsete tööriistade kohta saab raketist rentivast ettevõttest samuti on võimalik tööriistu rendiettevõttest laenutada.

Suuremate objektide puhul on raketise ettevalmistuse ala rajatud ehitusplatsi puutöökoja lähedusse. Vajadusel on võimalik töökojas ette valmistada erinevaid raketise puit- ja vineerdetaile(Foto 2).

puu Foto 2

Inventaarsed raketised saabuvad töömaale reeglina üksikute moodulitena, mõõtude järgi pakendatuna. Kinnitusdetailid ja muud väikesed detailid on selleks ettenähtud puidust või metallist korvides, kastides.

Ettevalmistatud alusel toimub raketise koplekteerimine (Foto 3). Erinevatel raketisesüsteemidel on eripärad, kuidas toimub montaaž. Raketise rendi ettevõtetest on võimalik saada juhendeid, kus on selgitatud raketise kompleteerimine ja montaaž. Näiteks Peri AS kodulehel on link(http://www.peri.ee/failid/kataloogid.cfm), sealt on võimalik leida erinevate raketise tüüpide katalooge. Sarnased brožüürid on olemas ka teistel raketise rentijatel.

Foto 3 raketise kompleteerimine

Kui on tegemist kaarraketistega toimub raketise ettevalmistamise käigus raketise raadiuse seadistamine (Foto 4).

raadiuse seadmine Foto 4

Raketise ettevalmistamisel on üheks oluliseks tööoperatsiooniks raketise õlitamine spetsiaalse õliga. Raketise määre kaitseb raketiste kattematerjali (vineer, plekk) varajase kulumise eest, muuhulgas ei lase raketise määre betoonil nakkuda raketise külge. Levinud on vale arusaam, et raketise määre põjustab valminud pinna värvitooni muutust. Tegelikkuses on valminud pinna tooni muutuse põhjuseks halvasti puhastatud raketised. Korduvalt kasutatava raketise puhul on oluline raketist peale iga valu korda puhastada betoonijääkidest. Kui ehitatakse puhaspind konstruktsioone on soovitav raketise pind pesta veega ja seejärel õlitada. Seejuures on oluline pinnalt üleliigne õli eemaldada (Foto 5) Juuresoleval fotol on raketist kasutatud 5 korda ja korrektse hoolduse tulemusena on raketise seisukord väga hea.

raketise pesu Foto 5

Mõõte- ja märketööd

Raketise tööde esimesi ja olulisemaid töölõike on tulevase ehitise/konstruktsiooni/rajatise märkimine loodusesse.

Oluline on kasutada nõuetele vastavat märkide kandmise võtteid, seda selleks et valminud töö vastaks hiljem eelnevalt esiatatud nõuetele. Näiteks: 200 meetri pikkuse vahemaa mõõtmisel 5 meetri pikkuse mõõdulindiga ei saa me pikkuseks kindlasti 200 meetrit. Tekkib mõõtmisel summeeruv viga. Sellise vahemaa puhul tuleks mõõtmiseks kasutada elektroonilist tahhümeetrit.

Tööde planeerimisel tuleb leida vastus küsimusele, kui tihti ja kas üldse on kavas kasutada geodeetilist teenust. Oluline on küsimus seetõttu, et teenuse kasutamise hulgast sõltuvalt saame määrata eelarves vahendid, mis kuluvad geodeetilisele teenusele.

Levinud on geodeetilise teenuse vajaduse alahindamine ja seetõttu tekib töö käigus tõdemus, et ettenähtud finantsvahendid ei ole piisavad.

Ohutusnõuded raketisetöödel

Raketise paigaldamine ja lahtirakestamine

 

  • Tõstetöid teostavad töölised peavad olema läbinud tõstetööde koolituse ja omama vastavat tunnistust.
  • Kraanadega paigaldatavad raketise suurpaneelelemendid, samuti sammaste, pea­talade ja talade valmisraketised peavad olema jäigad ja nende kilbid kindlalt kin­nitatud üksteise külge.
  • Kilpraketise paigaldamisel kuni 5,5 m kõrgusele lubatakse kasutada teisal­da­ta­vaid tööredeleid, mille ülemises osas asub kaitsepiirdega tööplatvorm. Kõrgemal asu­va raketise monteerimisel tuleb kasutada vähemalt 70 cm laiusi kaitsepiirdega töö­laudiseid, mis peavad toetuma aluspostidele või konsoolsetele tugedele.
  • Enne betoonisegu paigaldamist kontrollitakse raketise paigalduse õigsust ja ra­ke­tise, raketisepostide, töölaudiste ja piirete kinnituse tugevust.
  •  Avad, mis pärast lahtirakestamist jäävad vahelagedesse või katuslagedes, tuleb kat­ta või piirata.
  •  Kraanaga töötamisel kasutada raadiosaatjat või selle puudumisel eelnevalt kokkulepitud signaalmärguandeid.
  • Tugeva tuule puhul kraanaga tõstmisel tuleb enne kilpraketise selle külge kinnitada turvaköis.
  • Oludes, kus  tuule tugevus on suurem kui 15 m/s, on tõstetööd keelatud. Sõltuvalt kraana tootja ettekirjutusest võib olla maksimaalne lubatud tuulekiirus ka väiksem kui 15 m/s.
  • Töötades elektriliinide läheduses tuleb kinni pidada ohutust vahemaast elektriliiniga. Lisaks otsesele takerdumisele liinidesse on potentsiaalne oht ka kaarleegi tekke oht kui kraana asub liinidele lubatust lähemal.
  • Seina- ja postiraketiste puhul kasutada vastavaid spetsiaalseid troppe, mis on väl­ja töötatud raketisesüsteeme pakkuva tarnija poolt.
  • Kui tõstetakse suuri mitmest kilbist kokku pandud seinapaneele, siis peab jäl­gi­ma, et tropid oleks paigutatud arvestades suurelemendi raskuskeset ja elementide omavahelise kinnituste asukohti.
  • Troppide kinnitamisel kilpide külge, peab tõstevahendi turvalukk olema korralikult suletud.