Projekteerimine III - Eramu (AAP460) - P. Nagel, E. Rajasaar
Architecture

Kursuse eesmärgiks on arendada pereelamute arhitektuurse projekteerimise erialaseid oskuseid läbi juhendatud projekteerimisprotsessi. Praktiline töö on olemasolevasse (linna)keskkonda elamu ja lähiümbruse projekteerimine. Eramu (pereelamu) kavandab iga üliõpilane individuaalselt. Protsess on juhendatud ja etappideks jaotatud, koosnedes asukoha analüüsist, info- ja ideedeotsingust, referentsobjektide valimisest ja analüüsist, ideemaketeerimisest, ruumidiagammide koostamisest, eskiisjooniste koostamisest jpm kuni korrektsete jooniste, visuaalide ja maketini. Kursuse keskosas ja lõpus esitleb üliõpilane oma loodud projekti kaasõppijatele ja komisjonile, saades esinemise ja esitlemise kogemust ja väärtuslikku tagasisidet praktiseerivatest arhitektidest koosnevast komisjonilt.

Arhitektigraafika (AAP464) - R. Tamm
Architecture

Kursuse vältel vormistatakse väikese, kuni 20 m2 ehitisealuse pindalaga moodulmaja arhitektuursed joonised.

Arhitektuuri alused - kompositsioon, värviõpetus (AAP424) - M. Nukke, V. Schmidt, R.Tamm
Architecture

Arhitektuuri aluste kursusel õpitakse tasapinnalist ning kolmemõõtmelist ruumilis-mahulist komponeerimist, abstraktsiooni loomist ja selle süstematiseerimist joone, pinna, faktuuri, harmoonia, tasakaalu, dünaamika, rütmi, proportsiooni, aktsendi, värvi, materjali kasutamise ja nende kombineerimise põhimõtetel. Õpitakse tundma värvide mõju, kooskõla ja värvide kasutamist arhitektuuris.

Arhitektuurne valgustus (AAP454) - M. Kuusik
Architecture

Kursus annab põhiteadmised valgusest ja valgustusest ning valgustusprojekti koostamisest. Kursuse põhiosa moodustab valguse ja valgustuse füüsikaliste omaduste, terminoloogia ja tehniliste vahendite tutvustamisest. Lisaks õpitakse tundma valguse olemust, mõju ja tajumist ning erinevat valgustuslahenduste kirjeldamist ja  väljendamist läbi praktilisi ülesannete ja arvutuste. Täiendavalt analüüsitakse ja õpitakse väljendama valgustusprojektides ettetulevaid probleeme seminari vormis. Kursuse lõpuks esitab üliõpilane enda poolt valitud arhitektuursele projektile valgustuslahenduse.

Ehitusfüüsika / akustika (AAP414) - K. Kõrven
Architecture

Ehitusakustika valdkonna lühiülevaade. Püüame anda juhised hoonete heliisolatsiooni ja ruumiakustika lahenduste projekteerimiseks ja ehitamiseks. Tutvustame keskkonnamüra peamiseid allikaid ja müraleevendusmeetmeid. Lisaks räägime tehnoseadmete müra- ja vibratsioonitõrje lahendused.

Hoonete osad (AAP448) kevad 2024 - P. Nagel
Architecture

Kursuse eesmärgiks on anda põhiteadmised hoonete ülesehitusest, kasutatavatest tarinditest ja hooneosadest ja arendada oskust teha projekteerimisel asjakohaseid tarindi- ja materjalivalikuid ning oskust kavandada levinumaid sõlmelahendusi. Kursusel käsitletakse vanemaid hooneid nende väärtuste ja taaskasutatavuse aspektist. Tänapäevaste hoonete ehitusviisidega tutvutakse lähtuvalt erinevatest materjalidest (puit, kivi, betoon, teras, klaas) ja nendele materjalidele iseloomulikest konstruktsioonidest. Hooneosi (katused, seinad, vahelaed, põrandad, fassaadid, trepid jm) käsitletakse eraldi lähtuvalt nende ülesannetest ning hooneosi õpitakse lähemalt tundma ka läbi detailjooniste kavandamise.

Kunstiajalugu (2024) - K. Paulus
Architecture
Kursus pakub ülevaate kunstiajaloost, tundma õpitakse olulisemaid stilistilisi suundumusi, autoreid. Tundides arutatakse erinevate teemade ja näituste üle. Samuti käsitletakse disaini. Kursuse läbinu võiks rõõmuga käia vaatamas uue või vana kunsti väljapanekut, sest on harjunud ise kunsti analüüsima ning oskab teoseid paigutada laiemasse konteksti. Valik teemasid: neandertallaste kunst, gootika, barokk, fotograafia, kaasaegne disain. Tundide ajal käiakse ka paaril näitusel.
 
Kursuse sooritamiseks tuleb tundides tegusalt kaasa lüüa ja teha pecha kucha (20 slaidi, a 20 sekundit) formaadis ettekanne ühest tänapäevasest autorist. Eelteadmisi ei pea kursuse jaoks olema. Puudumisi võib olla kuni kolmel nädal, kuid nende asemel tuleb teemade kohta mõned mõtted kirja panna. Stiilide ja kunstnike kohta on kolm miniülesannet foorumis /leia teose ja autori paarid, seosta stiile jmt).
Meedium ja meetodid III - Graafika, BIM - R. Tamm, J. Siidra
Architecture

Õppeaine arhitektuurse graafika osas arendatakse arhitektuurse visandi ja joonise tegemise oskust, eesmärgiga treenida käelist osavust ja õppida erinevaid tehnikaid. Arhitektigraafika koosneb erinevatest praktilistest joonistus- ja kujundusülesannetest, mis vormistatakse eri formaadis graafilisteks töödeks.

Õppeaine BIM osas jätkub projekteerimisprogrammi ArchiCAD omandamine (ruumilise mudeli raskemad ja keerukamad elemendid ning suuremamahulisema virtuaalse hoonemudeli loomine nende baasil).

Projekteerimine III - Eramu (AAP433) - P. Nagel, K. Talpsep
Architecture

Kursuse eesmärgiks on arendada pereelamute arhitektuurse projekteerimise ja elamukvartalite planeerimise erialaseid oskuseid läbi juhendatud projekteerimisprotsessi. Praktiline töö on olemasolevasse (linna)keskkonda elamu ja elukeskkonna projekteerimine. Elukvartali linnaplaneeringuline lahendus kavandatakse rühmatööna väikerühmades. Eramu (pereelamu) kavandab iga üliõpilane individuaalselt. Protsess on juhendatud ja etappideks jaotatud, koosnedes asukoha analüüsist, info- ja ideedeotsingust, referentsobjektide valimisest ja analüüsist, ideemaketeerimisest, ruumidiagammide koostamisest, eskiisjooniste koostamisest jpm kuni korrektsete jooniste, visuaalide ja maketini. Kursuse keskosas ja lõpus esitleb üliõpilane oma loodud projekti kaasõppijatele ja komisjonile, saades esinemise ja esitlemise kogemust ja väärtuslikku tagasisidet praktiseerivatest arhitektidest koosnevast komisjonilt.

Projekteerimine II - Ühiskondlik hoone (AAP432) - S. Nasari, R. Parve
Architecture

Projekteerimine II - Ühiskondlik hoone (AAP432)

Kursuse raames lahendatakse arhitektuurne projekt etteantud lähteülesande järgi eesmärgiga töötada läbi väikesemahulise ühiskondliku hoone funktsionaalsed seosed linnaruumiga, ruumiplaani logistika ning arhitektuurne esteetika.

Sissejuhatus erialasse (AAP416) - K. Talpsep
Architecture

Kursus koosneb kahest poolest  - harjutustest ja  loengutest.

Esimese poole kursusest viib läbi Kaur Talpsep. Harjutused ja õpitoad keskenduvad arhitektuursete kontseptsioonide mõistmisele, loomisele ja esitlemisele. Käsitleme IDEED kolmest vaatenurgast: arhitektuur kui kontseptsioon, arhitektuur kui funktsioon ja arhitektuur kui konstruktsioon. Kõikide teemadega käib koos ülesandena arhitektuurse objekti analüüs.

Teine pool kursusest koosneb Arhitektuuriinstituudi õppejõudude loengutest, mis peegeldavad nende mõtteid arhitektuurist.