Kuidas kärpida kulusid ja koostada eelarvet?

Kontrolli oma väljaminekuid nädala või kuu kohta. Kasuta selleks eelarve koostamise tabelit. Uuri välja, kui palju sa saad nädalas kulutada ning püüa sellest summast kinni pidada. Pane paika oma „taskuraha" summa (sularaha, mida saad kasutada igapäevasteks kulutusteks). Sel moel tekib vähem ahvatlusi teha väikesi lisakulutusi. Kui sa kulutad planeeritust enam, siis võta seda kui laenu endalt ja jäta endale järgneva(te)l nädala(te)l selle võrra vähem taskuraha. Pea meeles, et õppeaasta alguse poole on kulutused alati suuremad ning need vähenevad aasta edenedes.

Hoia oma kontoseis kontrolli all. Sellega hoiad sa ära olukorra, et oled oma rahadega miinustes. Võta pangaautomaadist väljavõte ning kanna seda oma rahakoti vahel, et näeksid kui palju sularaha sa oled välja võtnud ja milline on kontojääk. Püüa alati maksta ennustatavad (teadaolevad) arved püsikorralduse või otsekorraldusega ära, nii on sul parem ülevaade oma väljaminekutest ja ei teki „üllatusarveid". NB! Kontrolli, et sul on korralduses kokkulepitud kuupäeval alati piisavalt raha arvel ning ära unusta korraldust tühistada, kui sa enam teenust ei vaja.

Jäta endale raha tagavaraks. Kui su stipendiumi- või laenusumma laekub arvele, siis pane osa sellest summast kõrvale ennustatavate kulutuste ning „hädaolukordade" jaoks. Kasuta ainult ülejäänud osa igapäevasteks kulutusteks.

Kasuta oma raha targalt. Laenu võtmisel võrdle erinevaid võimalusi. Jaga laen osadeks, et vältida kiusatust kogu summa kiirelt ja korraga ära kulutada. Tee oste siis, kui selleks on vajadus ning jälgi sooduspakkumisi. Kasuta rahvusvahelise üliõpilaskaardi (ISIC) soodustusi nii Eestis kui välismaal. Kui oled otsustanud võtta krediitkaardi, kaalu erinevate pankade pakkumisi (nt millist kaarti on välismaal reisides kõige hõlpsam kasutada või millise kaardiga saab internetis broneeringuid teha vms).

Stipendiumid, toetused. Uuri, milliseid stipendiume ja toetusi sul on võimalik taotleda. Need on kõrgkooliti erinevad (nt toetused erivajadustega üliõpilastele jne). Nende kohta tuleks küsida oma kõrgkooli nõustajatelt.

Igapäevased ostud. Toidukaupu ostes selgita välja, milline kauplusekett pakub sinu jaoks kõige soodsamalt igapäevaseid toiduaineid. Tee oste sooduskampaaniate ajal (nt 2 ühe hinnaga). Kasuta toidukaupu ostes toidunimekirja, sellega väldid impulsiivseid oste. Ära mine tühja kõhuga toidukaupu ostma - see soovitus võib tunduda napakas, kuid see toimib - sul ei ole kiusatust liiga palju kaupa kokku osta.

Kärbi oma kulutusi

  • Õpi süüa tegema. Võid leida palju lihtsaid kokaraamatuid (ka internetist), mis aitavad sul valmistada kiire ning tervisliku toidu.
  • Võta endale lõunaeine kaasa. Lõuna ajal väljas söögikohas einestades võivad kulutused olla märksa suuremad.
  • Kui liikled linnas palju bussiga, osta endale kuupilet. Või sõida jalgrattaga.
  • Osta suurematest kauplustest nende kauplusekettide poolt pakendatud toidukaupu (nt Selveris), kuna need on odavamad.
  • Mõned tudengid on leidnud, et kasulik on jagada oma raha nädalate peale ära. Nii on võimalik jälgida, kui palju raha sul veel on ja kas sa saad lubada endale lisakulutusi.
  • Väldi krediitkaartide kasutamist või kasuta neid vaid nn hädaolukorras.
  • Kui sul on vaja lugeda kohustuslikku õppekirjandust, siis kui vähegi võimalik, ära osta uut raamatut, vaid laena see raamatukogust või osta kasutatud raamat. See annab jälle väikese rahalise võidu.
  • Piira oma õhtusi väljaskäimisi (tasulistel üritustel, pubis, ööklubis vms) - nii on lihtsam vältida kiusatust sel moel kulutada.
  • Kasuta kliendikaarte - kogu punkte ja säästa soodustuste pealt raha  (nt Partnerkaart, Säästukaart).
  • Kasuta tudengisoodustusi kampaaniate ajal. Nt arvuti ostul, hambaravil, prillide ostmisel jne.
  • Kanna endaga ISIC-kaarti igal pool kaasas. Üliõpilaskaardiga on võimalik saada paljudelt kaupadelt ning teenustelt allahindlust (nii Eestis kui ka välismaal). Uuri täpsemalt http://www.isic.ee/student/

Kasulikke linke:

Minu raha (> Lähen edasi õppima)
Perekonna eelarve (tasuta veebipõhine programm)