Suhtlemisoskused
Mis on suhtlemine?
Milliseid vahendeid suhtlemiseks kasutame?
Suhtlemisvahenditena võib eristada nii verbaalseid (sõnalisi) kui mitteverbaalseid (mittesõnalisi) väljendusviise.
Verbaalne sisaldab:
- loomulik keel – kõne kiirus ja rütm, pausid ja nende asukohad kõnes. Kõige tähtsam osa sõnade tähendus.
- paralingvistilised vahendid – intonatsioon ja häälitsused nagu naer, nutt, köhatus või ohkamine.
Mitteverbaalne sisaldab:
- Silmside
- Näoväljendused (miimika)
- Pealiigutused
- Kehaliigutused, žestid, poosid
- Ruumisuhted (suhtlejate vaheline füüsiline distants)
- Riietus, soeng, ehted, jumestus, parfümeeria
- Puudutused
Žestide ja miimika abil antakse edasi vähemalt 50% informatsioonist. Seega saab inimese kõnnakust, poosist, näoilmest, pilgukeelest ja teistest mitteverbaalsetest suhtlemisvahenditest välja lugeda väga palju huvitavat ja olulist kuid see nõuab vaatlemisoskust. Samuti on suhtlemisel hea teada, et erinevates kultuurides võivad sarnased mittesõnalised väljendused (nt žestid, pilkkontakti hoidmine suhtlemisel) omada erinevat tähendust.
Üldiselt kasutavad inimesed üheaegselt nii verbaalseid kui mitteverbaalseid suhtlemisvahendeid.
Albert Mehrabiani andmeil võib sõnumi mõju jaotuda järgnevalt:
7% - verbaalne (sõnad)
38% - vokaalne (hääle valjus, toon, rütm jne.)
55% - kehakeel (põhiliselt näoilme)
Kehakeelest aru saamine on oluline, sest näoilme ja liigutused annavad jutu tegelikku mõtet rohkem edasi kui sõnad ise ehk kehakeel on sageli usaldusväärsem kui sõnad.
Nt. Märkad, et sinu sõbranna on kurb ja eemaletõmbunud. Uurid temalt: „Mis lahti on?". Ta kehitab õlgu ja pöörab sulle selja ning ütleb vaikselt: „Ah, ei midagi. Kõik on hästi.". Sa ei usu tõenäoliselt mitte oma sõbranna juttu, vaid rõhutatud kehakeelt ning palud, et ta sulle oma murest räägiks.
Mõtlemiseks
|
Mõtle või arutle kaaslasega
Millist silmsidet, kui pikka pilkkontakti sinult oodatakse? Enamik inimesi hoiab silmsidet 45 - 60 sekundit. Uurimused näitavad, et lühemat aega kestva silmsidemega inimesi peetakse pealiskaudsemaks, häbelikumaks, ebakindlamaks, seltskondlikult vähem köitvaks ja vähem usutavamaks kui neid, kelle silmside kestvus oli keskmine või üle keskmise. Seega, kui tahad kellestki eemalduda, võid vaadata talle silma vähem ja lühemat aega. Ent kui tahad väljendada oma huvi või kiindumust, võid vaadata silma rohkem ja pikemalt. (Loomulikult ei tähenda see kellegi minutitepikkust üksisilmi jälgimist.)
Lisaks silmsidele on suhtlemisel hea jälgida ka seda kuidas sa žestikuleerid ning kui lähedal sa oma vestluspartnerile seisad.
Źestid |
Tegevus |
Tähendus |
Käed |
pea sügamine |
kimbatus |
Jalad |
kaksiratsi toolil istumine |
üleoleku väljendus |